Banka Puanı Sorgulama

Banka puanı sorgulama ekranı sayesinde daha önceleri sadece bankalara sunulan bu hizmet, şuanda vatandaşa da sunuluyor. Dilerseniz öncelikle kredi notu nedir onu açıklayalım. Banka puanı, bankanın tüketiciye verdiği not diyebiliriz. Yani, tüketici kredi kartı ve kredi aldığı zaman yaptığı ödemeleri aksatıyor mu?Ödemeler zamanında yapılıyor mu? buna bakıyor. Malumunuz tüketici ile banka arasında hep bir sorun olmuştur. Banka, zamanında ödenmeyen borçlardan dolayı kişiyi kara listeye alır ve bu işlem tüketici için hiçte iç açıcı değildir. İşin kısası, tüketicinin ödeme öz geçmişi, kalan borç miktarı, kredi öz geçmişinin uzunluğu, kullanılan kredi türü,ödemelerin zamanında yapılıp yapılmadığı gibi konular banka notunu kapsıyor. Bütün bunlar baz alınarak tüketinin banka puanı veriliyor.

Banka kredi puanı bu anlamda oldukça önem taşıyor. Peki, bu banka notunu yükseltmenin yolları nelerdir? Banka notunuzu yüksek tutmak için ödemelerinizi aksatmadan yapmanız önem taşıyor. Eğer borcunuz varsa da bu borcu bir an önce kapatın. Ayrıca, banka notunuzu yüksek tutmak için eğer yeni bir kredi kartı alacaksanız bunu hemen yapın. Çünkü, kredi arayışı içinde olduğunuzun anlaşılması banka notunuzu olumsuz etkileyecektir. Peki, banka puanı sorgulama işlemini nasıl yaparım? Daha önceleri sadece bankalar tarafından yapılan banka notu sorgulama işlemi şimdilerde tüketiciler tarafından da yapılabiliyor. Eğer siz de banka notunuzu öğrenmek istiyorsanız Kredi Kayıt Bürosu(KKB)sistemine kayıt olarak yapabilirsiniz.

Bir başka yol ise, bankaların internet bankacılığı aracılığı ile yapılmaktadır. Bu iki yöntemi kullanarak da banka notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

0 comments on “Banka Puanı Sorgulama
 1. ömer dedi ki:

  acil 2 gün içinde 5000 tl ihtiyacım var özelde çalışoyorum 1500 tl maaşla irtibata feçerseniz sevinirim

 2. Burhan dedi ki:

  Acim 4000 tl ye ihtiyacim var kredi puanim dusuk oldugu icin kredi kullanamiyorum bankalardan bana yardimci olabilirmisiniz acim simdiden tesekkurler….?

 3. özden dedi ki:

  15 bın tl ye ıhtıyacım var acıl olarak kredi cıkmıyor bana özeldeyım 1000 tl net gelırım var yardımcı olursanız cok sevınırm

 4. hüseyin dedi ki:

  merhaba ben hüseyin lütfen acil krdiye ihtiyacım var yardımcı olacak arkadaşlar varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir