Senet Nasıl Doldurulur? Borç Alırken Kandırılmayın

Senet ticari bir evraktır. Senet doldurulurken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bazı şartlar senette yapılmazsa senet geçersiz olur. Senet, şahıslar veya ticari ünvanı olan şirketler arasında yapılabilir. Senet; iki kısımdan oluşur. Senedin üst kısmında borç bilgileri, alt kısmında şahıs bilgileri yer alır.

Senetin para bilgilerinin olduğu üst kısmında borç olan para bilgileri hem rakam olarak, hemde yazı ile yazılır. İkisinin arasında fark varsa yazı ile yazılan borç geçerli olur. Üstte ödeme tarihi ve sağ tarafta da senet nosu yer alır.

Senetin alt tarafındaysa; borçlunun kimlik bilgileri, adresi bulunur. Ayrıca burada gerek görülürse kefilin kimlik bilgileri, vergi nosu veya Tc nosu yer alır. Sağ tarafta günün tarihi yer alır. Tarihin altına senedin geçerli olabilmesi için damga pulu yapıştırılır. Senedi veren kişi hem pulun üzerine hem de boşluğa imza atar. Kefiller de hem pulun üzerine hem de boşluğa imza atar. Toplamda herkes ikişer imza atar. Eğer senetleri tahsil etmesi için bir bankaya verirsek senet başına bankaya ücret öderiz. Senetin en altında da uyuşmazlık halinde neredeki mahkemelerin geçerli olduğu yazılır.

0 comments on “Senet Nasıl Doldurulur? Borç Alırken Kandırılmayın
 1. abdulmanef bilge dedi ki:

  Çok acil 10 bin tl ihtiyacım var lütfen yardımcı olurmusunuz

 2. Mustafa dedi ki:

  Istanbulda yasiyorum. Cok acil 100.000 tl ye ihtiyacim var. Geri odemesinde kolay anlasilir. Lutfen ulasin. Tesekkurler!

 3. nur dedi ki:

  acill 10000 tl ihtiyacım var

 4. Yasin dedi ki:

  İstanbulda çiçekçiyim çok acil 10000 TL para lazım geri ödemesi 2 ay sonra nakit olarak yapılacak tarafımdan çok acil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir