Senet Ödeme Tarihi Geçerse

Senet ile alışveriş yavaş yavaş yaygın kullanımı olan bir hal aldı. Senet karşılığında telefon, ev eşyası, hatta para bile alabiliyoruz ve belirlenen aylarda ödemeleri gerçekleştiriyoruz. Anlaşmamız sonrası senet ödeme tarihi istemsiz elimizde olmayan sebepler ile geçerse ne gibi durumlarla karşılaşırız bir göz atalım;

Vadesi geçen ve ısrarla ödenmeyen senetler icra yolu ise tahsil edilebilmektedir.  İcra ilk aşamana da size ikaz ve ödemenizin gerektiğine dair ihbarlar gönderir eğer dikkate almazsanız mal varlıklarınıza haciz konur.

Mal varlığım yok icra hiçbir şey alamaz şeklinde düşünceye kapılmakta yanlıştır. Bu durumlarda maaşınızın üçte birine haciz işlemi uygulanır. Hatta çalışmıyor olsanız bile ilk işe girim de haciz anında devreye girecektir.

Senet tahsilatını icra gibi işlemler ile gerçekleştirmeniz için vade süresini 3 yıl aşmamanız lazım. 3 yılı aşan senetler geçersiz sayılmakta ve tahsilatı yapılamamaktadır.

Senet ödeme tarihi geçerse yukarıda ki problem ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. Bu ve benzeri sıkıntılar ile uğraşmamak için senetlerinizi zamanında ödemeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir