Kredi Kartı Aidatını Geri Almak İçin Yapılacak İşlemler

kredikarti.org: Bankaların en çok tercih edilen ve en sık kullanılan uygulamaları arasında ilk sıralarda bulunmakta olan kredi kartları son derece fonksiyonel ve kullanışlı uygulamalar olsa da ödenmekte olan kart aidatları ekstra külfet oluşturmaktadır. Ancak söz konusu olan bu ödemelere yönelik bir geri alma süreci başlatılmış olup pek çok kişi bu olanaktan faydalanmak amacı ile kredi kartı aidatını geri almak için yapılacak işlemleri öğrenmek istemektedir. Söz konusu olan bu işlemler ile alakalı olarak bilinmesi gereken detaylar şunlardır;

  1. İlk aşamada yapmamız gereken işlem kart aidatı ödeyerek hizmet aldığımız bankaya gitmektir. Bankadaki yetkiliden yapmış olduğumuz bahsi geçen bu ödemelere dair kayıtları içeren evrakları talep etmemiz gerekmekte olup yasal bir hakkımız bu talebi hiçbir bankanın geri çevirme hakkı bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı hiçbir itiraz ya da ret sürecine maruz kalmaksızın gerekli olan evrakları kolay bir şekilde temin etmemiz mümkün olmaktadır.
  2. Daha sonra ise sahip olduğumuz nüfus cüzdanımıza ait olan iki adet nüshayı ve bağlı olduğumuz Tüketici Hakem Heyeti’nden temin edeceğimiz dilekçe örneğine ait olan yine iki adet nüshayı doldurarak bahsi geçen yere götürmemiz ve işlem yapmamız gerekmektedir. Tüketici Hakem Heyeti bizden aldığı bu evraklar ile işlem başlatacak ve ödemekte olduğumuz kart aidatlarını geri almak için talep oluşturacaktır.
  3. Daha sonraki aşamada ortalama iki ya da üç ay sonra posta yolu ile ödemiş olduğumuz aidatları geri alabileceğimize dair bir evrak elimize geçecektir.
  4. Bu aşamada yapmamız gereken eğer adı geçen bankada mevcut bir hesabımız var ise istediğimiz herhangi bir şubeden ya da ATM’den iade edilen parayı tahsil etmektir.
  5. Ancak ödemiş olduğumuz aidatları geri almaya hak kazandığımız bankada mevcut olan bir hesabımız yoksa söz konusu para adımıza yatırılacak olup tahsil etmek adına da başvuracağımız yer yalnızca banka şubeleri olacaktır.
  6. Hali hazırda hesabımıza ya da adımıza böyle bir para geldiğinde genel olarak banka tarafından aranarak bilgi almamız da kuvvetle muhtemeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir