Kredi Başvurusunun Reddedilme Nedenleri

Bahsi geçen yöntem ile kredi başvurusu yapan kişilere verilecek cevaplardan biri de ne yazık ki ret cevabı olmaktadır. Bu durum sıkça yaşanmakta olup pek çok kişi kredi başvurusunun reddedilme nedenleri ile alakalı araştırma yapmakta ve bu sonucu almaların da etkin olan sebebi tespit etmek istemektedir. Bunlardan başlıcaları ise aşağıda listelendiği gibidir;

  1. Sicilin Bozuk Olması

Bu durum da tıpkı kredi notları gibi kişilerin geçmişteki bankacılık ilişkileri ile belirlenmekte olup en önemli farkı ise kara liste olayıdır. Bilindiği üzere bankalara olan kredi ya da kredi kartı borçlarını üç ay üst üste ödemeyen kişiler bankalar tarafından Merkez Bankası’na bildirilerek kayıt altına alınmakta ve tüm bankaları uyarmak ve bahsi geçen kişiye hizmet vermesini engellemek adına yapılan bu işleme kara liste ismi verilmektedir. Bu kayıtta ismi bulunmak da kredi talebinin reddine sebep olmak ile beraber pek çok kişinin yanlış bildiği bir başka konuyu da bu çerçevede açıklamak gerekmektedir. Çünkü kara listede adı bulunan kişilerin pek çoğu mevcut borçlarının tümünü ödedikten sonra bu listeden çıktıklarını sanmakta ve kredi başvurusu yapmaktadır. Bu nokta bilinmelidir ki borçların tümü bittikten beş yıl sonra bu listeden çıkmak mümkün olmakta bu aralıktaki kişilerin bankalardan hizmet alması mümkün olmamaktadır.

  1. Gelir Seviyesi Ve Durumu

bir başka önemli konu da sahip oluna gelirin talep edilen kredi taksitini ödeyip ödeyemeyeceği olmak ile beraber söz konusu olan geliri belgeleyebilmek de ayrı bir detay olmaktadır. Bu iki şartı sağlayamayan kişilerin bankalardan kredi alması mümkün olmamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir